Základom každej prípravy na turistiku je vhodná obuv, ktorá dokáže zabrániť pádom a pošmyknutiam a nepremokavé oblečenie, pretože počasie v horách vie byť zradné. Dostatok vody a malé občerstvenie v ruksaku je už samozrejmosť, ktorú netreba pripomínať. Ľudia však často zabúdajú na lekárničku s aspoň základným vybavením, ktoré dokáže pomôcť pri ľahších zraneniach či pri uštipnutí hmyzom. Pred cestou do hôr si tiež nezabudnite poriadne nabiť mobil a uložiť si čísla na záchranárov a horskú službu. Záchranári tiež odporúčajú, aby sa turisti pred začatím výstupu zapísali do knihy vychádzok a výstupov v mieste ubytovania alebo nahlásili blízkym osobám čas odchodu na výstup ako aj miesto, kam sa chystajú. Tieto informácie môžu v prípade núdze horskej službe výrazne pomôcť a urýchliť pátranie ako aj záchrannú akciu.

Turistika na Slovensku zásah horskej služby

Ak sa zraníte v slovenských horách, lekárske ošetrenie máte pokryté zo zdravotného poistenia. Ak sa však dostanete do problémov a pomáhať Vám bude Horská záchranná služba, akciu budete musieť zaplatiť - výnimku tvoria iba deti. Za zásah horskej služby sa platí priemerne okolo 350 EUR, ak je potrebné pátranie a vyslobodzovanie s nasadením vrtuľníka, cena sa môže vyšplhať až do niekoľko tisíc EUR. Tí, ktorí vyhľadávajú náročný terén, by si preto určite mali uzatvoriť poistenie do hôr, ktoré pokrýva práve náklady na zásah horskej služby vrátane prepravy vrtuľníkom. „ Aj zdanlivo nenáročná túra sa môže skončiť záchrannou akciou, stačí, ak zablúdite, uviaznete v ťažkom teréne, zraníte sa alebo Vás jednoducho dobodá hmyz a máte alergickú reakciu a je nevyhnutný zásah horskej služby,“ hovorí riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková.

Aj poistení milovníci vysokohorskej turistiky by však mali chodiť po vyznačených chodníkoch a pri náročnejších výstupoch dodržiavať pokyny horskej služby. „V prípade, že sa pri niektorých výstupoch vyžaduje sprievodca, musia to turisti rešpektovať a treba mať takúto aktivitu osobitne pripoistenú, „ upozorňuje S. Vlasková z UNIQA poisťovne.

Do hôr v zahraničí nechoďte bez cestovného poistenia

Ak obľubujete vysokohorskú turistiku v zahraničí, určite si uzatvorte cestovné poistenie. Popri poistení liečebných nákladov máte kryté aj náklady na vyhľadávanie a vyslobodzovanie na horách. Klienti nemusia za záchranné práce platiť miestnym záchranným zložkám, úhradu rieši priamo s týmito zložkami asistenčná služba poisťovne.

Pripomíname, že horolezectvo či skalolezectvo do 5000 m.n.m. sa dá zväčša poistiť iba za prirážku na poistnom. „V prípade uzatvorenia poistky v poisťovni UNIQA sú vysokohorská turistika, či horolezectvo na rekreačnej úrovni do nadmorskej výšky 5000 m.n.m kryté automaticky,“ hovorí S. Vlasková.

V prípade zranenia má poistený nárok na prepravu do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia priamo z miesta vzniku udalosti, t.j. buď zo svahu v horách alebo z vody. „V UNIQA poisťovni sme riešili takéto prípady, išlo napr. o transport klienta vrtuľníkom z vysokohorského terénu kvôli ťažkostiam s dýchaním vo vysokej nadmorskej výške. Žiaľ, riešili sme aj veľmi tragický prípad pádu zo skaly so smrteľnými následkami a komplikovaným prevozom ľudských pozostatkov,“ hovorí riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková a upozorňuje: „V prípade zachraňovacích akcií sú z plnenia vylúčené škody vzniknuté vplyvom alkoholu či návykových látok.“

Best Buysmart poitovna 2019WeCare

UNIQA poisťovňa a.s. je univerzálna poisťovňa poskytujúca široké spektrum poistných produktov v oblasti životného aj neživotného poistenia. Zaznamenáva kontinuálny nárast v predpísanom poistnom ako aj úspešný hospodársky výsledok. Pôsobí na slovenskom poistnom trhu od roku 1990, keď bola založená pod názvom Poisťovňa OTČINA, a.s., v roku 2001 sa na základe rozhodnutia koncernu UNIQA Group mení obchodné meno na UNIQA poisťovňa, a.s. V súčasnosti je koncern prostredníctvom svojich dcérskych spoločností zastúpený v 18 európskych krajinách.