Slovensky > O nás > Aktuality > Čo robiť, ak jazdou na elektrickej kolobežke spôsobíte inému škodu

Čo robiť, ak jazdou na elektrickej kolobežke spôsobíte inému škodu

06.05.2020

Elektrické kolobežky sú stále populárnejšie aj na Slovensku a počet majiteľov, ktorí ich využívajú na jazdu do práce narastá. Najmä vo veľkých mestách s hustou dopravou sa tešia mimoriadnej obľube zdieľané kolobežky, ktoré môžu ľudia využívať za poplatok. Pripomíname, že od minulého roka je zo zákona jazda kolobežiek s prídavným motorčekom na chodníkoch obmedzená a ich používatelia majú status vodičov nemotorových vozidiel, aký majú napríklad aj cyklisti.

Ľudia by mali podľa platných pravidiel jazdiť na elektrických kolobežkách na chodníku iba rýchlosťou chôdze a na ceste musia dodržiavať všetky pravidlá cestnej premávky. Kolízie elektrokolobežiek sa tak posudzujú ako dopravné nehody a v prípade porušenia pravidiel môžu ich používatelia dostať blokovú pokutu. Často sa totiž stávalo, že kolobežky jazdili po chodníkoch príliš rýchlo a svojou jazdou ohrozovali chodcov.

Podľa celoštátneho zväzu nemeckého poisťovníctva (GDV) predstavuje kolízia s kolobežkou pre chodca silu okolo 150 kg, čo sa dá prirovnať k 6 baleniam cementu. „Obzvlášť pre staršie osoby môže už len kolízia znamenať potenciálne zranenie s dlhodobými následkami,“ uvádza sa vo vyhlásení GDV.

Kto zodpovedá za škodu, ktorú spôsobíte jazdou na elektrickej kolobežke

V prípade, že kolíziu elektrickej kolobežky s chodcom na chodníku zavinil jej používateľ, za škodu, ktorá chodcovi vznikla, zodpovedá on. Rovnako tak v prípade, ak dôjde k zrážke s vozidlom a vinníkom nehody je vodič elektrickej kolobežky. „V prípade, že majiteľ kolobežky má uzatvorené poistenie domácnosti, v rámci poistenia zodpovednosti príslušníkov domácnosti má poistené aj škody na zdraví či majetku, ktoré spôsobí svojou jazdou. Škodu v takom prípade za neho uhradí poisťovňa,“ hovorí Pavol Pastír z oddelenia poistenia zodpovednosti UNIQA poisťovne. Týka sa to aj prípadov, ak by ste niekomu spôsobili škodu jazdou na prenajatej elektrickej kolobežke, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Poistenie totiž platí nielen na Slovensku, ale v celej Európe. „Samozrejme, môžu nastať prípady, ak by príčinou kolízie či nehody bol zlý technický stav kolobežky. V takom prípade, hlavne ak tento stav nemohol byť zjavný pre užívateľa kolobežky, by niesol zodpovednosť za zanedbanú údržbu predovšetkým majiteľ alebo prevádzkovateľ týchto elektrických kolobežiek,“ upozorňuje Pavol Pastír z UNIQA.

Čo robiť, ak Vám elektrickú kolobežku ukradnú z domu alebo pivnice

Elektrická kolobežka je rovnako ako bicykel a všetky športové potreby automaticky poistením krytá v poistení zariadenia domácnosti. Poisťovne však pri odškodnení rozlišujú, či zmizla priamo z bytu/domu alebo z pivníc a garáží, ktoré sa nachádzajú mimo priestoru domácnosti.

Ak elektrickú kolobežku (alebo bicykel) ukradnú z priestorov bytu či domu, UNIQA nemá stanovený žiadny limit plnenia. Bude teda poistením krytá do stanovenej poistnej sumy za zariadenie domácnosti.

V mimobytových priestoroch patriacich k bytu, resp. vo vedľajších stavbách pri rodinných domoch, je poistné krytie maximálne do 30 % z poistnej sumy za zariadenie domácnosti. „Priemerná poistná suma za zariadenie domácnosti sa pohybuje okolo 20 – 30 tis EUR, 30% - né poistné krytie pri odcudzení bicykla či elektrickej kolobežky z mimobytových priestorov teda v takomto prípade úplne pokrýva náklady na úhradu,“ hovorí Róbert Koch, z oddelenia poistenia majetku UNIQA poisťovne.

V rámci poistného plnenia poisťovňa uhradí klientovi náklady, ktoré vynaložil na zakúpenie novej kolobežky rovnakého typu a parametrov, aké mala odcudzená kolobežka. V obidvoch prípadoch je však podmienkou poistného krytia splnenie požadovaného spôsobu zabezpečenia priestorov, v ktorých sa elektrické kolobežky nachádzajú.