Čo robiť pri krádeži či strate dokladov na dovolenke a ako vám pomôže poistenie
03.07.2025
03.07.2025
Strata alebo krádež dokladov na dovolenke môže byť stresujúcou skúsenosťou. Dokazujú to aj prípady UNIQA, ktoré nám klienti najčastejšie hlásia v rámci Európy z Talianska a Španielska. K takýmto krádežiam často dochádza vo veľkých metropolách na preplnených námestiach, v prostriedkoch mestskej dopravy, v turistických oblastiach či na podujatiach s vysokou návštevnosťou. Je dôležité vedieť, ako v takejto situácii postupovať a ako vie pomôcť cestovné poistenie.
„ Z minulého roka evidujeme prípad klientky, ktorú okradli počas dovolenky Vo Florencii. Počas prehliadky mesta odchádzala z jedného obchodu cez chodník do obchodu oproti. V prvom obchode zaplatila, o pár minút chcela zaplatiť v ďalšom obchode keď zistila, že nemá peňaženku. Mala v nej všetky doklady, platobné karty a karty k zdravotnému poisteniu seba aj jej detí,“ hovorí manažérka cestovného poistenia UNIQA Ľubomíra Hricová.
Klientka zavolala asistenčnú službu cestovného poistenia, ktorá jej odporučila ďalší postup: Okamžite kontaktovala svoju banku a zablokovala prístup k platobným kartám, krádež išla nahlásiť na miestnej polícii a na slovenskej ambasáde požiadala o dočasné cestovné doklady.
Stratu, poškodenie alebo odcudzenie cestovného lístka a cestovných dokladov kryje cestovné poistenie v rámci poistenia batožiny. UNIQA nahradí náklady na dopravu na zastupiteľský úrad a späť do miesta pobytu v zahraničí a poplatok za vydanie náhradného cestovného dokladu. V rámci jednotlivých balíkov sa limity plnenia pohybujú od 340 – 400 Eur pre jednotlivca a 680 – 800 Eur pre celú rodinu.
„Dovolenkárov však chceme upozorniť, že toto sa týka iba vystavenia dočasných náhradných dokladov v mieste pobytu. Cestovné poistenie nekryje výdavky na vydanie nových dokladov, ktoré si už vybavujú na úradoch na Slovensku,“ vysvetľuje Ľubomíra Hricová z UNIQA.
Asistenčná služba UNIQA dokáže v prípade straty alebo krádeže dokladov pomôcť s informáciami ako postupovať. „Ľudia sú často po zistení, že boli okradnutí alebo doklady stratili, v strese. Odporúčame okamžite kontaktovať asistenčnú službu poisťovne, ktorá ich usmerní a dá im presné informácie, čo robiť, kde je najbližšie veľvyslanectvo alebo konzulát, kde sa nachádza miestna polícia a aké dokumenty od nej potrebujete,“ hovorí Ľubomíra Hricová z UNIQA.
Uchovávajte doklady na bezpečnom mieste: Používajte hotelový trezor alebo bezpečnostné vrecká na doklady. Nenoste batoh na chrbte a kabelky majte uzatvorené a pevne si ich držte. Nikdy nenechávajte osobné veci bez dozoru, najmä v kaviarňach a reštauráciách.
Noste so sebou len nevyhnutné doklady: Na prechádzky a výlety si berte ideálne len kópie dokladov a originály nechávajte v bezpečí. Ak potrebujete originály, nikdy nenoste všetky. Ak máte so sebou napr. občiansky preukaz, pas nechajte v hoteli. Doklady totožnosti nikdy nenoste v peňaženke.
Buďte obozretní na verejných miestach: Dávajte pozor na svoje veci, najmä na miestach s veľkým počtom ľudí, ako sú trhy, verejná doprava a turistické atrakcie.