Slovensky > O nás > Aktuality > Povinné zmluvné poistenie – všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Povinné zmluvné poistenie – všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

24.05.2022

O povinnom zmluvnom poistení už počul asi každý. Nie všetci v ňom však majú úplne jasno. Výber a uzavretie povinného zmluvného poistenia môže na prvý pohľad pôsobiť ako veľmi zložitý proces. My vám však radi pomôžeme. V tomto článku sa dozviete, čo povinné zmluvné poistenie je, na čo sa zamerať pri jeho výbere a ako ho prípadne vypovedať alebo zmeniť.

Čo je povinné zmluvné poistenie?

Jednoducho povedané, povinné zmluvné poistenie je poistenie, ktoré podľa zákona musí mať každé vozidlo, ktoré má pridelenú registračnú značku či technický preukaz. Platia sa z neho škody, ktoré pri nehode spôsobíte druhým. Vďaka nemu nebudete musieť z vlastného vrecka zaplatiť opravu auta, semaforu, zvodidiel alebo liečebné náklady, bolestné, strata na zárobku a pod.  iného človeka. Pozor! Povinné zmluvné poistenie sa naopak nevzťahuje na škody, ktoré ste si spôsobili na svojom vlastnom vozidle. Pred týmito výdavkami vás chráni havarijné poistenie.

Hneď ako uzavriete povinné zmluvné poistenie, získate zelenú kartu. V prípade, že vás zastaví polícia, bude od vás  žiadať okrem vodičského a technického preukazu práve túto kartu. Ako už názov napovedá, toto poistenie je povinné a mohla by vám hroziť výrazná pokuta. Ak by sa zistilo, že povinné zmluvné poistenie nemáte, až pri autonehode, môže od vás protistrana vymáhať  náhradu poistného plnenia alebo jeho časti.

Tip pre vás: Povinné zmluvné poistenie od UNIQA Auto & Voľnosť PZP môžete uzavrieť jednoducho online. Stačí len zadať registračnú značku vozidla a telefón, na ktorý sa vám ozve operátor s ponukou najvýhodnejšej ceny. Online môžete sledovať aj priebeh poistného konania.

Ako povinné zmluvné poistenie vybrať?

Hlavným kritériom by mali mať na svojej strane silného partnera ktorý pristupuje k vybavovaniu predložených nárokov poškodených promptne a bez zbytočných prieťahov čím si ušetríte zbytočnú komunikáciu s protistranou a stres s vybavením nárokov prenechajte na svojho poistiteľa byť povinné limity. Nevyplatí sa na nich šetriť, aspoň sa potom nebudete musieť podieľať na škode protistrany v žiadnej výške.

Zamerajte sa aj na ponuku asistenčných služieb, ktoré vám môžu uľahčiť život pri nepríjemných udalostiach. Jazdíte často do zahraničia? Aj pri zaistení odtiahnutia, náhradného vozidla alebo opravy na mieste určite uvítate pomoc asistenčnej služby i to, že situáciu budete môcť riešiť v slovenčine.

Do ceny povinného zmluvného poistenia sa premietne množstvo faktorov ako napr. typ vozidla, adresa poistníka, výkon vozidla atď. Cenu môžu ovplyvniť aj mesiace, počas ktorých ste nemali nehodu. Podľa svojich potrieb sa môžete rozhodnúť aj pre pripoistenie k základnému balíčku. V ponuke býva napr. poistenie skiel na aute, právna ochrana, komfortnejšia asistenčná služba s vyššími limitmi a ďalšie.

Máte pocit, že na cestách je čoraz viac agresívnych vodičov? Hneď za hranicami ste sa stretli s neúmerne prísnym konaním polície? Mali ste auto v servise a neboli ste spokojní s kvalitou práce, za ktorú ste zaplatili nemalú sumu? Cítite nespravodlivosť, ale nechce sa vám ísť do sporu alebo jednoducho neviete, ako máte postupovať? V týchto aj ďalších situáciách vám pomôže poistenie právnej asistencie „Právnik do auta“.

Ako zmeniť alebo vypovedať povinné zmluvné poistenie?

V prípade dlhodobých poistiek, medzi ktoré patrí aj povinné zmluvné poistenie, vám zmena poisťovne môže ušetriť nemálo eur ročne. Ak ste si už vybrali novú poisťovňu, stačí len vypovedať zmluvu s tou súčasnou a môžete uzavrieť novú.

Poistnú zmluvu však nemôžete ukončiť, keď sa vám zachce. Výpoveď povinného zmluvného poistenia má svoje pravidlá. Najčastejšie sa zmluva môže vypovedať šesť týždňov pred koncom poistného obdobia. Ak by ste povinné zmluvné poistenie chceli vypovedať bez udania dôvodu, máte na to dva mesiace od uzavretia zmluvy, neskôr už dôvod musíte uviesť. Medzi dôvody na vypovedanie zmluvy o povinnom zmluvnom poistení patrí napríklad zmena výšky poistného, zmena vlastníka vozidla, krádež vozidla, vznik poistnej udalosti, odhlásenie z registra vozidiel a ďalšie.

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, dúfame, že vám tento článok pomôže zorientovať sa v problematike. Zvážte všetky pre a proti. Preštudujte si podmienky rôznych poisťovní a zistite, či platia aj v nasledujúcich rokoch. Nezabudnite, že cena vozidla sa mení, preto sa vyplatí  nechať si povinné zmluvné poistenie pravidelne prepočítať.

Tu môžete poistenie uzavrieť online po telefonickej konzultácii a vybrať si povinné zmluvné poistenie na mieru svojim potrebám.

Foto: Pexels.com