Znížená sebestačnosť často prichádza náhle, zaplatiť potrebnú pomoc môžete vďaka poisteniu
03.04.2025
03.04.2025
Vedeli ste, že na Slovensku žije viac ako 454 000 ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, pričom takmer 194 000 z nich má priznaný stupeň odkázanosti na pomoc inej osoby? Príčiny nie sú vôbec zriedkavé - najčastejším dôvodom odkázanosti sú chronické komplikácie cukrovky, ťažké poruchy krvného tlaku, nervovej sústavy, poruchy osobnosti, správania a intelektu. Až 93 % ľudí si v prípade výrazného zhoršenia zdravotného stavu želá domáce opatrovanie. Kde však vtedy vziať peniaze, aby sme si mohli pre seba zabezpečiť pomoc?
Príbehov, keď sa sebestačný človek v priebehu niekoľkých hodín stane závislým od starostlivosti druhých, je mnoho.
Toto všetko sú reálne situácie, ktoré sa v rodinách môžu stať. Stačí infarkt okolo päťdesiatky, vážna duševná choroba, cievna mozgová príhoda alebo amputácia nohy pri ťažkej cukrovke v seniorskom veku. Váš partner, dcéra či syn je zrazu odkázaný na cudziu pomoc a nedokáže sa o seba postarať sám/sama.
Pre mnoho dospelých detí starnúcich rodičov môže byť a bude táto situácia ozajstnou nočnou morou. Dokážu sa naše deti postarať o nás, svojich rodičov, keď to už nezvládneme? Je dobré to od nich očakávať a požadovať? Zariadenia s opatrovateľskou službou sú preplnené a čakacie doby sú dlhé, môžu to byť mesiace či dokonca roky. Navyše mnohí seniori či odkázaní ľudia túžia aj pri zhoršenom zdraví byť doma. Financovanie starostlivosti v domácom prostredí však býva komplikované:
Tieto sumy naozaj môžu výrazne ohroziť rodinný rozpočet. Ešte horšia situácia nastáva vtedy, ak sa odkázaným na dlhodobú starostlivosť stane zarábajúci člen rodiny. Nielenže jeho príjem vypadne, no vzniknú ďalšie výdavky na starostlivosť o neho. Ani takéto nečakané okolnosti ešte nemusia rodinu finančne zruinovať. Treba sa však na ne vopred pripraviť.
Odkázanosť človeka na pomoc inej osoby znamená, že dotyčný potrebuje pomoc pri vykonávaní každodenných činností, ktoré by inak zvládol sám. Posudzuje sa na základe neschopnosti zvládať základné životné potreby, ako je napríklad mobilita, orientácia, hygiena, stravovanie alebo starostlivosť o zdravie
Pozor, priznaním stupňa odkázanosti automaticky nevzniká nárok na poberanie peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. A aj keď máte doma člena rodiny so zníženou sebestačnosťou a peňažný príspevok vám odsúhlasia, od štátu nemusíte dostať ani zďaleka toľko peňazí, koľko budete na jeho opateru potrebovať.
Jednou z možností, ako takúto situáciu finančne zvládnuť, je pripraviť sa na ňu vhodným poistením vás a vašich blízkych. Ak sa pozrieme na poistný trh, na Slovensku iba 4 z 13 poisťovní kryjú zníženú sebestačnosť dieťaťa a krytie zníženej sebestačnosti dospelých ponúka len jediná poisťovňa – UNIQA v rámci produktu Život & radosť.
„Navyše ako jediná poisťovňa kryjeme poistenie zníženej sebestačnosti poisteného bez čakacej doby, čo je v týchto prípadoch, keď sa rodine v krátkom čase zmení život, veľmi dôležité. UNIQA vypláca poistné plnenie formou doživotnej renty, pri deťoch formou jednorazovej výplaty, “ hovorí Eva Trajboldová, manažérka poistenia osôb UNIQA.
Poistenie je navrhnuté tak, aby pokrývalo najčastejšie dôvody zníženej sebestačnosti – vrátane duševných ochorení a úrazov pri rizikových športoch na „hobby“ úrovni. Plnenie sa poskytuje aj pri diagnózach, ktoré nie sú kryté bežnými produktmi. Výhodou je aj zvýhodnené poistné pre nefajčiarov s optimálnym BMI.
„Produkt Život & radosť navyše umožňuje poistiť až osem členov jednej rodiny na jednej zmluve. To znamená, že poistná ochrana sa môže vzťahovať skutočne na kohokoľvek z rodiny,“ dopĺňa Eva Trajboldová z finančného domu UNIQA.
Poistenie zníženej sebestačnosti tak predstavuje dôležitý prvok rodinného zabezpečenia. Nejde len o peniaze – ide o istotu, že v ťažkých chvíľach bude možné zabezpečiť dôstojnú starostlivosť bez ohľadu na okolnosti.