Slovensky > O nás > Aktuality > Kedy sa oplatí havarijné poistenie a aké sú možnosti

Kedy sa oplatí havarijné poistenie a aké sú možnosti

29.04.2022

Havarijné poistenie je voliteľné, môžete si ho v poisťovni dohodnúť nad rámec Povinného zmluvného poistenia (PZP). Cena „havarijky“ nie je zanedbateľná, vodiči si však jeho význam uvedomia často až v momente, keď musia z vlastného vrecka uhradiť škodu na vlastnom aute, ktorú PZP nekryje.

Keďže havarijné poistenie je dobrovoľné, veľa vodičov premýšľa, či doň investovať. V nasledujúcom texte sme zrekapitulovali, kedy sa to oplatí a aké máte možnosti.

Aké škody havarijné poistenie kryje?

Havarijné poistenie stojí na Slovensku priemerne 560 eur ročne, čo určite nie je málo. Je tu však aj druhá strana mince. Ak spôsobíte aj menšiu dopravnú nehodu a budete mať škodu na vlastnom aute, bez havarijného poistenia zaplatíte v konečnom dôsledku až niekoľkonásobne viac. Havarijko sa preto určite oplatí, pokryje totiž vaše finančné náklady bez ohľadu na to, či ste vinníkom nehody alebo jej účastníkom.

Zaujíma vás, za koľko si môžete havarijné poistenie dohodnúť práve vy? Vyskúšajte našu online kalkulačku.

Toto poistenie pritom kryje aj ďalšie škody na vašom vozidle, spôsobené napríklad vandalizmom ale aj  vplyvom počasia. Vaše auto totiž môžu poškodiť krúpy, povodne ale aj stromy, ktoré počas silného vetra popadajú na vozidlo. Bývate v lokalite, kde dochádza k častým krádežiam? Potom je toto poistenie presne pre vás, pretože kryje aj krádež celého vozidla či jeho častí. Okrem toho sa však vzťahuje aj na pád cudzieho predmetu na vozidlo, stret so zverou či poškodenie káblov hlodavcami.

Havarijné poistenie sa uzatvára na jeden rok s automatickým predĺžením na ďalší rok, pokiaľ klient k výročiu zmluvy havarijné poistenie nevypovie (pozor na 6-týždňovú výpovednú lehotu).

Vedeli ste, že v rámci havarijného poistenia UNIQA môžete mať k dispozícii asistenciu UNIQA ASSISTANCE, ktorá sa postará o opravu defektu, pomôže pri zabuchnutí kľúčov alebo odtiahnutí vozidla do preferovaného autoservisu?

Okrem toho už za 1 euro mesačne máte možnosť získať rozšírenú asistenciu, ktorá ponúka množstvo ďalších benefitov, napríklad nárok na náhradné auto až na 5 dní. Tak isto si môžete vybrať jeden z viac ako 370 preferovaných servisov kde vás v prípade nehody- havárie odtiahne asistenčná služba zo vzdialenosti až 500 km zadarmo.

Oplatí sa havarijné poistenie pri starších autách?

Všeobecne sa havarijné poistenie odporúča pre nové autá a ojazdené vozidlá nie staršie ako 6-7 rokov. Dnes to však neplatí absolútne: optimálne havarijné poistenie možno vytvoriť na mieru aj starším vozidlám. Nejde totiž vždy len o vek auta, do úvahy treba brať aj jeho hodnotu a cenu opráv. Ak máte výrazne drahšie vozidlo, pri poistnej udalosti finančnú pomoc určite oceníte.

Aká je alternatíva havarijného poistenia?

Pripoistenie k PZP je alternatívou k havarijnému poisteniu aj pri nových autách. Ponúka lacnejší spôsob, ako sa poistiť proti škodám na vlastnom aute. PZP kryje škody, ktoré spôsobíte niekomu inému. Ak však spôsobíte škodu sami sebe, z povinného poistenia bohužiaľ nedostanete nič. Oplatí sa však využiť rôzne druhy pripoistenia, ktoré zaistia poistnú ochranu aj na vašom vozidle.

A proti akým udalostiam sa môžete pripoistiť? Patria sem živelná pohroma, poistenie batožiny, zapožičanie náhradného vozidla, úrazové poistenie, poistenie skiel, stretu so zverou, krádež vozidla, vandalizmus či požiar. Pripoistenie skiel by malo byť samozrejmosťou. Vzhľadom na to, že preukázanie zodpovednosti prevádzky poisteného vozidla v situácii rozbitia čelného skla môže byť komplikované, odporúčame optimálne doplnkové pripoistenie skla k PZP.

Tip pre vás: Ak hľadáte najlacnejšie a najvýhodnejšie poistenie svojho auta, uzavrite spolu s PZP aj havarijné poistenie. Všetko vybavíte jednoducho online a ešte od UNIQA získate zľavu.

Foto: Pexels.com