Slovensky > O nás > Aktuality > Autoporadňa: Ako ušetriť na PZP?

Autoporadňa: Ako ušetriť na PZP?

24.10.2022

Povinné zmluvné poistenie (PZP) pozná asi každý vodič. V rodinnom rozpočte je to nezanedbateľná položka, ak však chcete jazdiť po verejných komunikáciách, musíte ho mať. Poďme sa spoločne pozrieť, ako neplatiť ani euro navyše.

 

 

Nielen dnes väčšina z nás hľadá cesty, ako ušetriť. Najlacnejšie povinné zmluvné poistenie sa však väčšinou nevypláca, pretože v prípade nehody sa vám počiatočná úspora môže vypomstiť. Určite však neplatí, že najdrahšie poistenie je to najvýhodnejšie. Výber si preto dobre premyslite a nechajte si poradiť, ako ušetriť.

Môžem jazdiť bez PZP?

Odpoveď je jednoduchá – nemôžete. Povinné zmluvné poistenie je zákonné poistenie vozidla, ktoré jazdí po verejných komunikáciách, má registračnú značku a technický preukaz. Za jazdu bez povinného zmluvného poistenia hrozí vysoká pokuta. Ak by ste okrem toho spôsobili aj nehodu, museli by ste škodu sami zaplatiť. Povinné zmluvné poistenie slúži na úhradu majetkových škôd alebo zdravotnej ujmy, ktoré pri nehode spôsobíte druhým. Ak však poškodíte vlastné vozidlo, musíte opravu zaplatiť z vlastného vrecka alebo mať uzavreté havarijné poistenie.

Vedeli ste, že: Dokladom o povinnom zmluvnom poistení je tzv. zelená karta, ktorá má však napriek zaužívanému názvu už pár rokov bielu farbu. Ak PZP uzavriete v poisťovni UNIQA, v prípade straty karty si môžete doma vytlačiť jej duplikát – na stránke Zelená karta | UNIQA stačí vyplniť zopár údajov. Tento doklad by ste mali mať pri jazde vždy pri sebe.

Kúpa auta s nižším výkonom

Na fakt, že okrem nákladov na tankovanie a servis vozidla budete musieť platiť aj povinné poistenie, by ste mali myslieť už pri výbere vozidla. Od kategórie, výkonu a paliva sa totiž odvíja aj cena PZP. Čím vyšší výkon vozidla, tým drahšie poistenie. Vodiči výkonnejších áut podľa štatistík havarujú častejšie. Povinné zmluvné poistenie býva drahšie aj pri vozidlách s dieselovým pohonom. Ak sa teda nemôžete rozhodnúť medzi dvoma modelmi, ušetríte, ak budete brať do úvahy aj tieto faktory.

Aké faktory ovplyvňujú cenu povinného zmluvného poistenia?

Cenu povinného zmluvného poistenia ovplyvňuje viacero faktorov. V prvom rade je to kategória vozidla (motorka, osobné auto, ťahač…), ďalším faktorom je objem valcov alebo výkon motora. Cenu ovplyvňuje aj to, ako dlho ste jazdili bez nehody (systém bonus/malus) či rozsah asistenčných služieb (dostupnosť 24/7, v zahraničí, zaistenie odtiahnutia, náhradné vozidlo…). V neposlednom rade zohráva úlohu aj vek a bydlisko majiteľa vozidla alebo vek a palivo vozidla. Ušetriť môžete aj vtedy, ak poistenie zaplatíte jednorazovo.

Do ceny sa premieta aj výška poistných limitov. Pri vyšších tarifách sa na náhrade škody nebudete vôbec podieľať.

Výhodou je možnosť prispôsobiť pripoistenie vašim potrebám, aj to sa samozrejme premietne do výslednej ceny povinného zmluvného poistenia. Platíte však len za to, čo predpokladáte, že využijete. Môžete si tak napríklad pripoistiť sklá na aute, právnu ochranu alebo komfortnejšiu asistenčnú službu s vyššími limitmi.

Foto: Pixabay.com