Slovensky > O nás > Aktuality > Nákup nehnuteľnosti: Ako spoľahlivo poistiť nový byt

Nákup nehnuteľnosti: Ako spoľahlivo poistiť nový byt

11.05.2022

Konečne sa vám po rokoch v podnájme podarilo našetriť a presťahovať sa do svojho vlastného vytúženého bytu. Nielen nákup, ale aj prípadná rekonštrukcia a vybavenie bytu predstavujú veľkú, možno dokonca najväčšiu investíciu vo vašom živote. Oplatí sa preto myslieť aj na to, ako svoj domov a majetok dostatočne chrániť.

V rámci EÚ sa Slovensko z hľadiska nájomného bývania umiestňuje takmer na konci rebríčka. V podnájme býva iba 9 % obyvateľstva. Tento druh bývania sa považuje skôr za dočasné riešenie, kým si mladí ľudia zaobstarajú bývanie vo vlastnom byte či rodinnom dome.

Ak bývate vo vlastnom dome, resp. byte alebo ho prenajímate, venujte pozornosť poisteniu nehnuteľnosti, pretože práve to dokáže vašu investíciu ochrániť proti najväčším škodám. Je potrebné poistiť si aj domácnosť, a to bez ohľadu na to, či bývate vo vlastnej nehnuteľnosti alebo v nájme. Výdaje, ktoré vám môže poistenie v budúcnosti ušetriť, sú v oboch typoch poistenia skutočne nemalé a do optimálneho poistenia sa oplatí investovať.

Prečo je dôležitý rozsah krytia?

Pri výbere poistenia sledujte, čo všetko poistná zmluva pokrýva a do akej výšky a overte si aj prípadnú spoluúčasť na poistnej udalosti. Poistenie kryje hlavne živelné pohromy vrátane požiaru, výbuchu alebo povodne. Ďalej tiež vlámanie, vandalizmus alebo škody spôsobené únikom vody. Časté sú aj náhodné škody, napr. rozbitie okna, poškodenie fasády či elektrické prepätie. Možno máte pocit, že sa vám taká vec nemôže stať, istotu však nemôže mať naozaj nikto.

Zvážte aj poistenie zodpovednosti, a to nielen v prípade, že máte deti alebo domácich miláčikov. Poistenie zodpovednosti totiž kryje nielen škody, ktoré vznikli pri prevádzke domácnosti jej členmi, ale aj pri rekreačnom športe či iných aktivitách. Patrí sem aj pád snehu zo strechy domu na cudzie osoby alebo vozidlá. Toto poistenie sa oplatí majiteľovi nehnuteľnosti, aj jeho užívateľom.

Tip pre vás: Prudký rast cien stavebného materiálu a nehnuteľností sa premieta aj do poistenia majetku. Aby nedochádzalo k podpoisteniu, teda k možnému zníženiu poistného plnenia pri škode, je potrebné poistné sumy pravidelne upravovať. Aj sto rokov starý dom, ktorý je udržiavaný a v dobrom technickom stave, je poistený na novú cenu, teda na cenu výstavby úplne nového domu. Využite preto túto možnosť a zmluvu pravidelne aktualizujte.

Viete, že poistenie nehnuteľnosti a zariadenia domácnosti si v poisťovni UNIQA môžete zvoliť podľa individuálnych požiadaviek? Automaticky získavate služby včasného varovania pred nepriaznivým počasím prostredníctvom MeteoUNIQA a navyše si k poisteniu majetku môžete dohodnúť aj doplnkové pripoistenie zodpovednosti a kybernetických rizík. Súčasťou každého poistenia sú vždy užitočné asistenčné služby. Poistenie si jednoducho spočítajte alebo rovno vyberte v online kalkulačke alebo na hociktorej pobočke.

Aký je rozdiel medzi poistením bytu, domu a domácnosti?

Oboje je poistením nehnuteľnosti – vrátane všetkých stavebných súčastí, prípadne garáže, bazénu, záhradného domčeka, oplotenia atď. Rozdiel je iba v objekte poistenia. Bytom sa rozumie jedna bytová jednotka a zodpovedajúci spoluvlastnícky podiel spoločných priestorov bytového domu. Poistenie domu sa vzťahuje na rodinný dom, chatu alebo chalupu. Poistenie domácnosti kryje v domoch aj bytoch vnútorné zariadenie, vybavenie a osobné veci. Patrí sem však aj exteriérový nábytok, slnečník, gril, altánok a iné záhradné vybavenie. Kompletné poistenie by malo zahŕňať nielen poistenie nehnuteľnosti, ale aj zariadenie domácnosti.

Aké kritériá sú dôležité pri výbere

Pri rozhodovaní o poistení si ujasnite, čo všetko chcete mať poistené a pred akými rizikami chcete svoj majetok ochrániť. Či vám bude stačiť ochrana proti tým najväčším kalamitám (požiar, povodeň, víchrica), alebo aj udalostiam, ktoré obyčajne nespôsobia fatálne škody. Medzi tie patrí rozbitie sklenených plôch, následky prepätia, zatečenie atmosférických zrážok a pod. Ak sa rozhodnete pre poistenie bytu a domácnosti a dohodnete si ich online, ušetríte až 30 %.

Rozhodujúcim faktorom môže byť aj ponuka asistenčných služieb ponúkaných v rámci poistenia zadarmo. Nikdy neviete, kedy sa vám bude hodiť zámočník, inštalatér, opravár domácich spotrebičov alebo náhradné ubytovanie. To všetko máte k dispozícii 24 hodín denne 7 dní v týždni.

Tip pre vás: Ako poistiť byt? Jednoducho online! Na stránkach poisťovne UNIQA vyplníte, čo konkrétne chcete poistiť. Zadáte plochu, adresu poistených priestorov a kontaktné informácie, prostredníctvom ktorých sa vám ozve operátor s ponukou najvýhodnejšej ceny. To je všetko.

Výhody kvalitnej poistky bytu

Pocit zázemia a bezpečia  robí domov domovom. Kvalitné poistenie, ktoré vám pokryje nielen steny a strechu nad hlavou, ale aj vybavenie a vaše osobné veci, vám pokoj určite zaistí. S poistením zodpovednosti môžete navyše zostať pokojní aj v prípade škôd spôsobených členmi vašej domácnosti, vrátane tých štvornohých. Pri havárii alebo poruche navyše oceníte nonstop asistenčnú službu.

Foto: Pexels.com