Hovorte úprimne.

Ako o duševnej nepohode hovoriť s blízkymi.

Ak sa necítite dobre, môže byť pre vás ťažké zdieľať tieto pocity so svojim okolím. No hoci známa veta „Ticho lieči.“, možno platí v rôznych situáciách, pamätajte, že pokiaľ ide o dušu, tak to neplatí. Práve naopak. Ak vás niečo ťaží, nenechávajte si to pre seba. Najlepšie, čo môžete pre seba v takej chvíli urobiť, je vyrozprávať sa. A prvým krokom je práve obrátiť sa na niekoho blízkeho.

Rovnako dôležité je byť pripravený vypočuť si blízkeho, ktorý práve prežíva krízu. Vieme, že to môže byť ťažké a desivé. Ako mám zareagovať? Čo ak mu poradím zle? Som ten správny človek, na koho sa obrátiť? Ak si kladiete niektorú z týchto otázok, pomôžu vám online kurzy, ktoré sme pripravili spolu s Ligou za duševné zdravie.

 

Ako sa rozprávať s človekom s traumou.

  • Trauma je výsledkom nadmerného množstva stresu, s ktorým sa náš organizmus nedokáže vyrovnať. Rozprávať sa s osobou, ktorá traumu prežíva je skutočne náročné. Preto vás v tomto kurze naučíme, ako sa s ňou správne rozprávať.

    CHCEM SI POZRIEŤ KURZ

 

Ako sa rozprávať s človekom s vyhorením.

  • Máte vo svojom okolí niekoho, kto prejavuje znaky syndrómu vyhorenia alebo si už vedome vyhorením prechádza? Nenechajte ho v tom samého. V tomto kurze vám poradíme, ako s ním komunikovať.

    CHCEM SI POZRIEŤ KURZ

 

Ako sa rozprávať s človekom so závislosťou.

  • Závislosť od alkoholu je na Slovensku pomerne rozšírenou diagnózou. Stretnúť človeka, ktorý ňou trpí alebo ho dokonca mať v rodine, bohužiaľ, nie je nič výnimočné. V tomto kurze sa dozviete všetko potrebné na to, aby sa vám lepšie komunikovalo s blízkymi ľuďmi, ktorí prejavujú príznaky závislosti na alkohole.

    CHCEM SI POZRIEŤ KURZ

Kedy už treba vyhľadať odbornú pomoc.

Ak sa nedokážete so svojimi blízkymi rozprávať o tom, čo vás trápi, alebo sa s nimi rozprávate, ale nestačí to, nevzdávajte to a vyhľadajte odbornú pomoc.

Kedy je skutočne ten čas navštíviť odborníka? Pokiaľ vaše duševné ťažkosti dlhodobo ovplyvňujú váš výkon, vzťahy a prežívanie, je dobré vyhľadať odborníka. Vždy radšej skôr ako neskoro. V dnešnej dobe je návšteva psychológa už naozaj bežná vec, z ktorej nemusíte mať strach alebo sa preto cítiť zle.

 

 

Ak neviete, kde vyhľadať odbornú pomoc, prvým krokom pre vás môže byť online poradňa s odborníkmi na duševné zdravie, ktorú ponúkame našim klientom so životným a úrazovým poistením. Viac o tejto službe zistíte TU.

Bezplatnú 24 hodinovú pomoc poskytuje aj
linka dôvery Nezábudka
na tel. čísle
0800 800 566. Ak vám viac vyhovuje komunikácia v písomnej forme, môžete tiež využiť ich e-mailovú poradňu. Odpoveď od odborného poradcu dostanete najneskôr do 48 hodín. Viac o službe a kontakty na odborníkov nájdete TU.